TALENT MANAGEMENT PROGRAM-MODERNÉ RIEŠENIE HĽADAJÚCE PROBLÉM?

Vrátili ste sa z konferencie a určite minimálne jeden z rečníkov hovoril o tom, že kľúčová aktivita, ktorá oddeľuje úspešné firmy od neúspešných, je talent management program. Nadšene a odhodlane hľadáte viac informácii. Natrafíte na rôzne modely a prístupy, moderné nástroje, ktoré sľubujú, že práve oni najviac prispejú k rozvoju talentov vo vašej firme.
Ako si vybrať? Ktorý z nich je najlepší? … šalamúnska (ale pravdivá) odpoveď je, že ten, ktorý sa najviac hodí k vašej firemnej kultúre a je previazaný na stratégiu vašej spoločnosti.

Ako teda vytvoriť program, ktorý nebude len sexi HR riešenie, ale naozaj posunie spoločnosť smerom k cieľu, ktorý chce dosiahnuť?
Týchto 5 krokov je nevyhnutných, aby bola vaša stratégia práce s talentami úspešná a užitočná:

Krok 1. Venujte čas zadefinovaniu cieľa (kam sa chcete dostať).
Spoznajte vašu business stratégiu, identifikujte schopnosti, ktoré sú nevyhnutné pre jej dosiahnutie a ako sa premietajú do kompetencii, s ktorými pracujete.

Krok 2. Popíšte, kde sa aktuálne nachádzate.
Ktoré kompetencie aktuálne vo firme máte, na akých úrovniach.

Krok 3. Identifikujte rozdiely.
Rozdiely vám napovedia akú stratégiu zvoliť (napr. či hľadať vhodných ľudí externe alebo rozvíjať interných zamestnancov).

Krok 4. Určite aký typ rozvoja bude najvhodnejší (séria školení, koučing a mentoring, rotácia v rámci spoločnosti a pozícii,…).

Krok 5. Príprava samotnej stratégie talent managementu zahŕňa odpovede na tieto otázky:
Aká je definícia talentu?
Bude to otvorená alebo uzavretá skupina?
Aký bude časový rámec aktivít  vyhodnocovania?
Aké nástroje sa na hodnotenie použijete?

Aby ste dosiahli želaný posun spoločnosti, budete musieť informácie získavať naprieč celou organizáciou, veľa diskutovať so senior manažérmi a vedením spoločnosti. Vynaložená námaha a čas sa vám ale vrátia v podobe výsledkov 

Viac o rôznych prístupoch k talent managementu sa dozviete aj na workshope Talent management v praxi 21.5.2015.

Autorka príspevku Daniela Škorvánková sa podelí o skúsenosti s realizáciou 2 rôznych prístupov, ktoré v spoločnosti Erste Group IT SK vyskúšali.

Článok nájdete aj na education.sk.