JÁN FILC

Najúspešnejší slovenský hokejový kouč v histórii

 

 

 

WS HRDA: Koučing, mentoring

Ján Filc je úspešný hokejový kouč, ktorý na MS vo Švédsku priviedol náš tím k titulu Majstrov sveta, manažér a viceprezident Slovenského zväzu ľadového hokeja, vrcholový manažér spoločnosti Eurobal, riaditeľ Súkromnej strednej odbornej školy pre športovcov, ktorú zriadil v Piešťanoch.

Ján Filc sa od jedenástich rokov venoval hokeju ako brankár v mládežníckych družstvách Slovana Bratislava, kde to dotiahol na úroveň juniorského reprezentanta Československa a  v rokoch 1971 a 1972 získal na ME juniorov dve bronzové medaily. Po ukončení vysokej školy prestúpil do Plastiky Nitra, kde hrával slovenskú najvyššiu súťaž 10 rokov. Aktívnu kariéru ukončil ako 31-ročný pre pracovné povinnosti vyplývajúce z jeho trénerskej činnosti. Po odchode z Nitry pôsobil dva roky ako asistent a tréner v prvom tíme Slovana Bratislava.

V roku 1998 sa stal trénerom slovenskej reprezentácie do 20 rokov a na prelome rokov s ňou získal bronzovú medailu na MSJ 1999 vo Winnipegu. Od 15. júna 1999 bol trénerom slovenskej seniorskej reprezentácie a v rokoch 2000 obsadil s tímom 2. miesto na MS v Rusku, v roku 2001  7. miesto na MS v Nemecku, v roku 2002 najprv neúspech v podobe 13. miesta na ZOH v USA a vzápätí  pamätný titul Majstrov Sveta  na MS vo Švédsku. Po tomto historickom úspechu slovenského hokeja Filc na čas prerušil svoju trénerskú kariéru a stal sa členom Výkonného výboru a viceprezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja. Na stoličku reprezentačného trénera sa vrátil v júli r. 2008, v roku 2009 skončil so slovenskou reprezentáciou na MS vo Švajčiarsku na 10. mieste. Činnosť trénera slovenskej hokejovej reprezentácie ukončil na nedávnych Zimných olympijských hrách 2010 vo Vancouveri, kde našej reprezentácii po vynikajúcom vystúpení na najkvalitnejšom turnaji hokejovej histórie len o vlások unikli bronzové medaile.
Od roku 1993 bol spolumajiteľom, konateľom a generálnym riaditeľom firmy Eurobal, s.r.o., ktorá sa v roku 2005 stala akvizíciou nadnárodnej spoločnosti BUNZL. So stoličky generálneho managera odstúpil v lete r. 2008. Od toho času sa venuje najmä vedeniu Súkromnej strednej odbornej školy pre športovcov, ktorú zriadil v Piešťanoch.